Počúvate pri rozhovoroch s inými viac seba a svoje myšlienky alebo ste sústredení na slová a neverbálne prejavy druhého?
Aktívne počúvanie je kľúčová schopnosť pre individuálnu výkonnosť, ovplyvňovanie a vyjednávanie, efektivitu a kvalitu pracovných aj súkromných vzťahov.
Rôzne štúdie uvádzajú, že z hovoreného slova si zapamätáme 25% – 50% obsahu. To znamená, že keď sa rozprávate so svojím nadriadeným či partnerom, obidvaja si zoberiete z rozhovoru približne polovicu informácií. Je možné, že každý práve tu druhú časť. Preto tak často dochádza k nedorozumeniam a konfliktom. Ponorení do vlastných myšlienok si môžete myslieť, že počúvate. No je pravdepodobné, že ste sústredení na to, čo chcete počuť alebo čo si myslíte, že počujete.
Ako zistíte, že vás niekto aktívne nepočúva?
Napríklad tým, že vám dáva otázky nesúvisiace s vašou témou. Nesnaží sa pýtať na širší kontext, prípadne sa nepýta vôbec a hovorí len o svojom uhle pohľadu.
Aktívne počúvanie zahŕňa napríklad tieto zručnosti:
pozornosť
neprerušovanie reči
premýšľanie, čo chce rečník zdieľať
budovanie dôvery a raportu
prejavovanie záujmu
parafrázovanie
kladenie otvorených otázok
vyjasňovanie
Čo je vlastne „aktívne“ na aktívnom počúvaní?
Je to vnímanie človeka, ktorý sa s vami rozpráva, ako celku. Nie je to len počúvanie jeho slov, ale aj sústredenie sa na to, čo je nevypovedané. Čo je celkové posolstvo, ktoré s vami komunikuje. Ako sa pri rozprávaní tvári, aké emócie prejavuje. Je to tiež neprerušovanie reči a usilovné sústredenie sa a pozornosť venovaná partnerovi v rozhovore.
5 tipov, ako sa z vás stane aktívny poslucháč.
Venujte pozornosť
Dajte partnerovi v konverzácii najavo, že ste naňho plne sústredení.
– pozerajte sa priamo a udržiavajte očný kontakt
– dajte bokom svoje vlastné myšlienky
– vypnite a odložte rušivé elementy – napr. telefón, televízor
– všímajte si reč tela
Ukážte, že počúvate
Rečou vášho tela. Mimikou, gestikuláciou preukážete, že ste v rozhovore naozaj prítomní.
– pritakajte hlavou na znak počúvania – nemusíte s obsahom súhlasiť
– mierne sa usmievajte
– držte si otvorený postoj – napr. otvorené dlane, neprekrížené nohy
Dajte spätnú väzbu
Neznamená to, že za každú cenu poviete svoj názor alebo dáte nevyžiadanú radu. Vaše osobné filtre, predpoklady, hodnotenia a presvedčenia môžu výrazne ovplyvniť to, čo počujete. Je užitočné, keď v rozhovore raz za čas reflektujete na to, čo ste počuli – zhrnutím alebo pýtaním sa.
– „to, čo počujem, je…“
– „to mi znie ako…“
– „čo myslíš tým, keď hovoríš…“
Neskáčte do reči
Prerušovanie reči je pre toho, kto rozpráva, veľmi rušivý element. Môže ním stratiť tok myšlienok a vracanie sa k nevypovedanému je stratou času pre všetkých zúčastnených.
– nechajte dostatok priestoru na vyjadrenie myšlienkových celkov
– počkajte, kým vám druhá strana odpovie
Odpovedajte primerane
Cieľom aktívneho počúvanie je prejavovanie rešpektu a porozumenia. Je to príležitosť pre získanie nových informácií a odlišnej perspektívy.
– buďte vo svojej odpovedi úprimní, otvorení a čestní
– komunikujte svoje názory s úctou
– správajte sa k druhému tak, ako by ste chceli, aby sa správali k vám
Extra tip: cvičenie aktívneho počúvania.
Ako partnera v tomto cvičení môžete využiť blízkeho človeka či kolegu. Ten hovorí o niečom, čo je preňho dôležité, po dobu 3-4 minút. Počas tohto času vy nemôžete hovoriť a len ticho počúvate. Potom vlastnými slovami parafrázujete, čo rečník povedal. Ten neskôr opraví alebo potvrdí, čo ste parafrázovali.
Vyšší level tejto hry spočíva v zapisovaní si myšlienok a myšlienkových filtrov, ktoré vám prichádzali na myseľ počas počúvania.
Ako sa vám darí aktívne počúvať? S akými prekážkami sa pri počúvaní stretávate najčastejšie? Dajte mi vedieť.
Najnovšie komentáre