Smiech je najlepší liek a čím šťastnejší a radostnejší sme, tým sme zdravší a odolnejší. Radosť posilňuje imunitu, uvoľňuje stres, zmierňuje bolesť a podporuje samouzdravovacie procesy. Pozitívny prístup zvyšuje kvalitu aj dĺžku nášho života.
Keď máme veselú myseľ, sme produktívnejší, výkonnejší a kreatívnejší.
V šťastnom stave sme schopní vnímať prostredie s očami otvorenými dokorán a to isté platí aj pre našu myseľ.
Elixír šťastia sa skladá zo štyroch ingrediencií a pri troche snahy si môžeme k jeho namiešaniu dopomôcť. Základom elixíru sú chemické látky endorfín, dopamín, serotonín a oxytocín.
Endorfíny sa často označujú za hormóny šťastia. Slovo endorfín pochádza zo spojenia slov „endogénny“, čo znamená z vnútra tela, a „morfín“, čo je opiát – prostriedok na utíšenie bolesti. Endorfíny najmä prírodne zmierňujú bolesť a zvyšujú potešenie, čo vedie k pocitu pohody. Endorfíny sa uvoľňujú ako reakcia na bolesť alebo stres, ale uvoľňujú sa aj pri iných činnostiach, ako je jedenie, cvičenie alebo sex. Endorfíny tiež prudko rastú počas tehotenstva. Minimalizujú nepohodlie a bolesť a maximalizujú potešenie. To nám pomáha naďalej fungovať napriek zraneniu alebo stresu.
Pretože sa ľudia prirodzene snažia cítiť rozkoš a vyhýbať sa bolesti, je väčšia pravdepodobnosť, že vykonáme nejakú činnosť, ak sa cítime dobre. Z evolučného hľadiska nám táto funkcia pomáha zabezpečiť prežitie.
Endorfíny tiež pomáhajú upevňovať sociálne väzby. To nám pomáhalo najmä v ranej histórii ľudstva. Ľudia, ktorí sa sociálne zoskupovali, boli schopnejší prežiť a rozmnožovať sa.
Endorfíny pomáhajú redukovať stavy depresie a úzkosti a odďaľujú bolesti bránice pri smiechu.
Dopamín je hormón a neurotransmiter, ktorý je dôležitou súčasťou systému odmien nášho mozgu. Dopamín je spojený s príjemnými pocitmi, spolu s učením, pamäťou, funkciami motorického systému a ďalšími. Dopamín nás motivuje k plneniu úloh, dosahovaniu cieľov a prekonávaniu prekážok. Vyplaví sa nám do tela vždy, keď si urobíme radosť nakupovaním, či keď vidíme nárast lajkov na našom najnovšom príspevku na sociálnych sieťach.
Takmer všetky príjemné zážitky – od dobrého jedla až po sex – zahŕňajú uvoľňovanie dopamínu. Pozor! Tak sa ľahko môžeme stať závislými od drog, liekov, nakupovania či hrania hier.
Odborníci hodnotia potenciál niečoho, čo môže spôsobiť závislosť, pomocou rýchlosti, intenzity a spoľahlivosti uvoľňovania dopamínu v mozgu. A netrvá dlho, kým náš mozog spája určité správanie alebo látky s návalom dopamínu.
Serotonín pomáha regulovať náladu, spánok, apetít, schopnosť učenia aj pamäť. No vedci prišli na jeho ďalšiu zaujímavú úlohu. Je to naša potreba niekam patriť a cítiť uznanie. Preto sa radi stávame členmi rôznych skupín a klubov, radi dostávame verejné pochvaly, diplomy a ocenenia.
Predpokladá sa, že serotonín v mozgu reguluje úzkosť, šťastie a náladu. Nízke hladiny tejto chemickej látky boli spojené s depresiou a predpokladá sa, že zvýšené hladiny serotonínu vyvolané liekmi znižujú emočné vzrušenie. V normálne sa vďaka nemu cítime šťastnejšie, pokojnejšie, lepšie sa sústredíme, máme menej úzkostí a sme emočne vyrovnaní.
Jeho hladinu si môžeme zvýšiť pobytom na slnku kvôli vitamínu D, aerobným cvičením a zmenou jedálnička.
Oxytocín nazývaný aj hormón lásky. Jeho hladiny sa zvyšujú pri dotykoch, objímaní, vzájomnej blízkosti, dôvery a náklonnosti. Preto si hľadáme partnera (v úvodných fázach lásky je hladina oxytocínu výrazne vyššia), potrebujeme mať priateľov a vytvárame a udržiavame rôzne sociálne vzťahy. Čím viac intímneho času trávime s partnerom, tým viac sa oxytocín v našich telách vyplavuje. Čím viac sa vyplavuje, tým viac túžime po našom partnerovi. To je jednoduchý návod, ako udržať povestnú iskru aj v dlhodobom vzťahu. Vďaka oxytocínu máme zlepšenú imunitu, znížený stres, predlžujeme si život a v rovnováhe udržiava dopamínovú závislosť. Stačí malé objatie, masáž, či vrelé podanie ruky a jednoducho si jeho hladinu môžeme zvýšiť.
Z pohľadu neurobiológie
Opäť trochu neurovedy v mojom blogu. Výskum už roky ukazuje, že naše skúsenosti časom postupne pretvárajú náš mozog a môžu zmeniť náš nervový systém, či už v dobrom alebo v zlom. Otázka znie, ako môžeme využiť túto „plasticitu“ mozgu na kultiváciu a udržanie pozitívnych emócií
Začnime tým, že si uvedomujeme vlastné vnútorné pocity tela.
Napríklad, keď venujeme pozornosť svojmu dychu pri jóge alebo presným pohybom končatín pri tanci. Ako sa ukázalo, časť mozgu zvaná insula sleduje vnútorný stav tela, teda sníma naše vnútorné pocity.
Výskum ukázal, že keď aktivujeme svoju insulu viac, napríklad prostredníctvom meditácie, insula sa skutočne zväčšuje. Okrem toho je insula rozhodujúca aj pre empatiu. Pretože keď citlivo vnímame emócie iných ľudí, aktivujeme rovnaké nervové okruhy v našom vlastnom mozgu – rozsvietia sa, akoby sme tieto pocity prežívali sami. Znamená to, že vedomým usmernením našich myšlienok a pocitov môžeme pozitívne ovplyvňovať náš stav.
Tipy na namixovanie šťastného elixíru
- Čerstvý vzduch
Pobyt v prírode je ideálnym a jednoduchým riešením pre vyplavenie “šťastných“ chemických látok do tela. Slnko napomáha vylučovať endorfíny aj serotoníny.
- Cvičenie s parťákom
To, že po cvičení cítime nával šťastných pocitov, je úlohou endorfínov. No keď k fyzickej aktivite zavoláte aj kamaráta, zvýšite si tým hladinu oxytocínu. Zároveň sa pri pravidelnom cvičení zdvíhajú hladiny dopamínu aj serotonínu.
- Smiech
Srdečný smiech napomáha vylučovať endorfíny aj dopamín. Pozrite si zábavné video, schuti sa zasmejte na vtipe, či zábavnej príhode. Urobíte tým službu sebe, aj človeku, ktorý vám vtip hovorí. Vďaka vytvoreniu „vzťahu“ sa cez smiech navyše v tele aktivuje oxytocín.
- Varenie s partnerom
Potešenie z jedenia niečoho dobrého môže spôsobiť uvoľnenie dopamínu spolu s endorfínmi. Zdieľanie jedla s niekým, koho milujete, môže zase zvýšiť hladinu oxytocínu.
- Hudba a tanec
Hudba, ktorá vám spôsobuje zimomriavky, napomáha vyplavovať dopamín. Počúvanie akejkoľvek hudby, ktorá sa vám páči, zvyšuje hladiny serotonínu. U hudobníkov, ktorí hudbu tvori, sa zistila zvýšená hladina endorfínov. To platí aj pre spievanie, tancovanie a bubnovanie.
- Meditácia
Meditácia má nespočetne veľa benefitov. Okrem lepšieho spánku a nižšieho stresu napomáha aj k tvorbe dopamínu a serotonínu.
- Psí priateľ
Keď máte domáceho miláčika, najjednoduchší spôsob, ako si nechať vyplaviť oxytocín, je objatie. To je prospešné nielen pre vás, ale aj psa. Keď túto možnosť nemáte, už len samotný pohľad na psa navodí príjemný pocit.
Ako si vy navodzujete pocit šťastia?
Dakujem za vyborny prispevok! Stastie si naozaj navodzujem najviac v pritomnosti milovanej osoby a blizkych priatelov! A ked k tomu aj trosku humoru je este lepsie 😉