Zmena je prirodzenou súčasťou našich životov. Známy je výrok gréckeho filozofa Hérakleita „zmena je jedinou konštantou v živote“. Prečo sa však vo všeobecnosti obávame zmien? Najmä, keď sú veľké a náhle. Prečo nám viac vyhovujú osvedčené postupy, overené metódy či vyšľapané chodníčky?
Ako inak, môžeme za to „viniť“ len náš mozog 😊. Konkrétne jednu oblasť mozgu, nazývanú anteriórny cingulárny kortex (ACK).
Náš mozog neustále skenuje prostredie a vyhodnocuje podnety z neho ako hrozby či odmeny.
Tento proces sa nazýva základný organizačný princíp mozgu. Podnety vníma všetkými našimi zmyslami a deje sa tak na nevedomej úrovni, niekoľkokrát za sekundu. Či už sú to pre nás známe situácie alebo ešte nepoznané, mozog je neustále v strehu a zaznamenáva mieru hrozby pre naše prežitie. V modernej dobe na nás reálne číha menej nebezpečenstiev, než keď sme žili vo voľnej prírode a naháňali zver kvôli potrave. No tento princíp funguje naďalej a prejavuje sa v podobe sociálnych hrozieb. Vďaka funkčnej magnetickej rezonancii boli vedci schopní detekovať jednu zaujímavosť.
Fyzická bolesť aktivuje rovnaké neurónové okruhy ako tá sociálna.
To znamená, či už si buchneme malíček o roh postele alebo nás nechcú prijať v kolektíve, oba zážitky sú pre nás rovnako bolestivé z pohľadu mozgovej aktivity. ACK sa aktivuje vždy pri detekcii novej situácie. Prípadne, keď sa naše očakávania nezhodujú s realitou. Pri príliš častej aktivite ACK dokonca dochádza k stavom strachu a úzkosti.
Zmena je pre nás bolestivá
Je to kvôli súhre medzi pracovnou pamäťou a sústredenou pozornosťou. Pracovná pamäť sa považuje za oblasť na držanie momentálnych informácií, ktoré porovnáva so známymi informáciami už uloženými v mozgu. Aby sme mohli racionálne porovnávať nové a staré informácie, mozog zapája prefrontálnu kôru – centrum mozgu pre racionálne myslenie – ktoré je energeticky náročné a dokáže uchovávať iba obmedzené množstvo informácií naraz. Taktiež sa veľmi rýchlo unaví. Mozog je tiež zapojený do rozpoznávania environmentálnych chýb – vnímaných rozdielov medzi očakávaným a skutočným výsledkom.
Keď mozog zaznamená nesúlad, dochádza k intenzívnemu nervovému prepaľovaniu v oblasti mozgu spojenej s centrom strachu.
To vyvolá pocity hnevu alebo strachu a tie sú vysoko kontraproduktívne pre akékoľvek zmeny.
Ľahké robiť ľahké veci
Radi vykonávame činnosti, ktoré sú pre nás najjednoduchšie. Opäť v tomto procese zohráva hlavnú rolu náš mozog. Úlohy vychádzajúce zo zvykov (vykonávané často a pravidelne) sú uložené v bazálnych gangliách nachádzajúcich sa hlboko v jadre mozgu. Bazálne gangliá využívajú menej energie ako prefrontálna kôra a môžu fungovať výnimočne dobre bez toho, aby sme im venovali vedomé myšlienky. Čiže nemusíme rozmýšľať nad vykonaním rutinnej akcie.
Nútené a náhle zmeny sú málokedy trvácne a užitočné pre toho, kto ich (nedobrovoľne) vykonal. Ak však dokážeme trénovať svoje myšlienky, aby sme potlačili staré návyky, môžeme dosiahnuť dlhotrvajúcu zmenu.
V koučovacej praxi sa často stretávam s tým, že klienti cítia potrebu zmeny, no nevedia ako na ňu. Pri predstave zásadných rozhodnutí ich zväčša premôže už spomínaný strach a ten ich paralyzuje nielen v premýšľaní o zmene, ale aj v samotnej realizácii.
Každý, kto chce uskutočniť zmenu vo svojom živote, nech si osvojí jednu myšlienku: mozog má rád novinky a zmeny, no dávkované v malých množstvách a postupne.
Ako na zmenu?
„Zmena podávaná v malých dávkach neuškodí v akomkoľvek množstve.“ Pozmenený výrok požičaný z filmu Limonádový Joe by som doplnila o jednu dôležitú ingredienciu – zmena, aby bola užitočná a nebolestivá, musí byť dobre premyslená. V rámci koučovacích sedení premýšľame s klientami stratégiu, ktorá podporí pozitívnu a trvalú zmenu.
Ponúkam vám tipy, čo môžete spraviť pre to, aby ste vykročili na cestu zmeny s radosťou z nadchádzajúcej budúcnosti.
-
Aká je moja realita
Skúste si uvedomiť, čo všetko sa odohráva vo vašom živote. Aké sú oblasti vášho života, s ktorými ste spokojní a naopak, ktoré stoja za to, aby ste ich zmenili? V tomto kroku pomáhajú rôzne techniky na sebauvedomovanie si svojich myšlienok, pocitov, napr. meditácia, mindfulness. K akému správaniu vás emócie vedú a ako sa vám vaše reakcie páčia? Čo všetko máte pod kontrolou, ktoré súčasti zmeny viete ovplyvniť a ako?
-
Vízia
Vizualizácia želaného stavu je jedna z najúčinnejších techník, ako sa na zmenu pripraviť a pomáha udržať motiváciu počas celého procesu zmeny. Formu si môžete zvoliť podľa miery talentu či odvahy😊 Čo všetko má byť v budúcnosti inak, podľa vašich predstáv? Zahŕňa zmena len vás alebo aj iných ľudí? Ako sa chcete v ideálnom stave cítiť, čo chcete robiť? Ak očakávaná zmena nevychádza z vašej iniciatívy, opäť sa pokúste prehodnotiť situáciu a nájsť v nej pozitívne okamihy, ktoré vám budú ku prospechu.
-
Aké hodnoty vyznávam
Hodnoty sú neviditeľná súčasť nášho spôsobu žitia. Určujú smer, ktorým sa vydávame a konáme na ich základe, aj keď si ich neuvedomujeme. Aké hodnoty chcete žiť vo vašej zmenenej realite? Aké zásady sú pre vás dôležité a chcete ich dodržiavať? Skúste si spísať tri až šesť vašich životných hodnôt a porozmýšľať ako sa vo vašom živote prejavujú.
-
Pomaly ďalej zájdem
Plánovanie je neuveriteľne účinný pomocník pri vykonávaní zmeny. Uvedomenie si všetkých možností, ktoré vás privedú do vytúženého cieľa a výber tých najužitočnejších na realizáciu vám uľahčia proces zmeny.
Rozloženie veľkého plánu na menšie diely vám umožní postupovať síce nebadane, no o to príjemnejšie a úspešnejšie.
Japonské umenie Kaizen ma inšpirovalo k systému „krok za krokom“. Malými, nenápadnými, no zato sústredenými krokmi sa môžete dopracovať k novým návykom. Práve takým spôsobom, aby sa mozog nezľakol príliš náhlych zmien.
Zmene sa v dnešnej dobe nevyhneme a ak si chceme zachovať mentálne zdravie, musíme sa naučiť s ňou zaobchádzať. Podľa výskumov, ľudia, ktorí majú vysokú mieru pružnosti či flexibility voči zmenám a nepriaznivým situáciám, žijú kvalitnejší a dlhší život.
Ako sa so zmenami viete vysporiadať vy? Aké osvedčené tipy vám fungujú? Teším sa na vaše nápady 😊
Najnovšie komentáre