Kto potrebuje kouča? Každý!
My ľudia máme jednu unikátnu schopnosť a tou je naša kapacita premýšľať o vlastnom premýšľaní. Nanešťastie nie sme v tejto aktivite príliš dobrí, či dôslední. A to najmä v situáciách, ktoré sú emočne vypäté. Keď sú pocity také silné, že nám znemožňujú jasné videnie a racionálny pohľad. V týchto chvíľach môže byť nápomocná prítomnosť inej osoby, ktorá naruší naše myšlienkové procesy. Tak, aby sme boli schopní vyjsť zo slepej uličky, či prísť na cenné nápady. Tou osobou môže byť práve kouč. Nie je to však len o jeho prítomnosti.
Kouč vďaka jeho viere, že každý z nás má odpovede vo svojej hlave, nepotrebuje byť odborníkom v oblasti, v ktorej riešenie hľadáme.
Každý z nás má svoje unikátne znalosti, vedomosti a skúsenosti, ktoré sa tiež unikátnym spôsobom spájajú v mozgu do tzv. myšlienkových máp. A práve táto ich jedinečnosť je príčinou, prečo nám naše vlastné nápady dávajú zmysel, zatiaľ, čo rady od ostatných nepadnú často na úrodnú pôdu.
Dobrý kouč vie vytvoriť bezpečné a dôverné prostredie, v ktorom pokojne odhalíme náš vnútorný svet. To, ako a nad čím premýšľame. Nie preto, že je kouč zvedavý. Dôvodom je, aby sme nahlas počuli svoje skryté myšlienky a tak lepšie pochopili, čo chceme a potrebujeme vyriešiť, vyjasniť si, či ako rozmotať spleť myšlienok a nájsť kľúč na ich usporiadanie. Otvorenosť a úprimnosť sú v koučingu kľúčové. Sú dôležité, aby koučovacie sedenie prinášali výsledky a dávali koučovanému zmysel.
Témy, ktoré môžeme s koučom riešiť sa týkajú osobného rozvoja. Sú to zmeny v správaní, či už v súkromnej alebo pracovnej sfére. Úprava návykov, vytvorenie nových, zvyšovanie výkonnosti, nájdenie svojich životných hodnôt, zmyslu, rovnováhy. Akákoľvek téma, vďaka ktorej sme sa ocitli v slepej uličke a nevieme sa z nej dostať.
Výsledkom celej snahy kouča a koučovaného má byť zmena správania. Pozitívna a trvalá. Podľa toho si s pomocou kouča nastavíme ciele, aby boli nielen inšpiratívne, zároveň aj dosiahnuteľné a merateľné. Koučovanie nás nesmie ani nudiť. Práve naopak, má nás stavať pred výzvy a posúvať naše hranice komfortnej zóny. Preto určitá náročnosť je na mieste. Náš mozog má rád mierne pnutie, ktoré ho poháňa k novému učeniu a poznaniu.
Tipy, ako si vybrať kouča:
Profesionál
Pozrite sa, aké vzdelávanie kouč absolvoval. Akú akreditáciu má koučovacia škola, v ktorej sa umeniu koučovania učil. Prípadne, či má aj medzinárodné certifikácie.
Ľudskosť
Dajte na svoje pocity na osobnom/online stretnutí. Prvotný kontakt na získanie dojmu je na nezaplatenie a preto kouči v drvivej väčšine ponúkajú prvé (zoznamovacie) sedenie zdarma. Máte právo si vybrať s kým chcete spolupracovať. Dobrý kouč viac načúva, ako rozpráva. Poskytuje priestor na (seba)reflexiu a neradí.
Odporúčania
Zistite, akú odozvu poskytli jeho klienti a v čom bol pre nich kouč nápomocný.
Najnovšie komentáre