Koľkokrát za deň sa vám stane, že naozaj sústredene počúvate druhú stranu bez toho, aby ste v mysli blúdili vlastnými myšlienkami? Viete počúvať nielen ušami, ale aj srdcom? V tomto blogu sa dozviete, prečo sú ticho a počúvanie v koučingu dôležité a ako sú užitočné pre koučovaných.
Mlčať je zlato
Často sa hovorí, že hovoriť je striebro a mlčať zlato. Čo to znamená?
Mlčanie je potrebné, aby koučovaný mal čas premýšľať a kouč mohol aktívne počúvať.
Ticho je v skutočnosti mocná koučovacia zručnosť, ktorá si vyžaduje pomerne veľa času na natrénovanie a zvládnutie. Prečo? Pretože našou prirodzenou reakciou na ticho je naplniť ho slovami. Zvykneme si myslieť, že tým koučovaného upokojíme, ako to (mnohokrát) robíme pri každodenných rozhovoroch. Koučovaný potrebuje priestor na spracovanie svojich myšlienok a formulovanie vlastných odpovedí bez toho, aby kouč vkladal svoje slová do jeho úst. Kouč si teda po položení otázky musí „kúsnuť do jazyka“ a čakať.
V akých situáciách ticho pomáha?
Koučovaný napríklad potrebuje prebrať zodpovednosť za identifikáciu svojich vlastných riešení a nápadov. Čas na vykonanie tohto myšlienkového procesu je potrebný najmä tam, kde koučovaný nevie, ako vyriešiť svoje problémy. Ticho ho má povzbudiť, aby skutočne prenikol do svojich myšlienok hlbšie a necítil sa rozptyľovaný, prípadne pod tlakom rýchleho rozhodovania.
Cíti sa koučovaný pri tichu trápne? Zo skúsenosti si dovolím tvrdiť, že nie. Je natoľko pohrúžený do svojho sveta myšlienok a má natoľko aktivovanú kognitívnu časť mozgu, že už nemá mentálny priestor ani energiu na myšlienky o vhodnosti ticha. A práve to je na mlčaní čarovné.
Je nenápadné a zároveň silné a extrémne užitočné.
Keď kouč mlčí a môžete zachytiť smer myšlienok a skrytý význam slov, výrazov a zmeny energie, ktoré koučovaný vyžaruje.
Dokážete mlčať?
Skúste si v rozhovoroch trénovať empatiu. Je to stav, pri ktorom sa pokúšate rozumieť nielen skúsenostiam druhej strany, no zároveň dokážete odzrkadliť to, čo počujete a čo si všímate, aby ste druhej osobe pomohli posúdiť jej myslenie. Takéto ticho je najužitočnejšie pre efektívne vedenie rozhovorov a leadership rozhovorov, či akúkoľvek súkromnú konverzáciu.
Ako s tichom pracujete vo vašich rozhovoroch vy? Viete dať druhému priestor na premyslenie si odpovede, či radšej odpoviete zaňho? Som zvedavá na vaše postrehy!
Najnovšie komentáre